Chwile spędzone z rodziną przy świątecznym stole to jedne z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa. Warto pielęgnować tradycję rodzinnego kolędowania, nie tylko śpiewając, lecz również grając na instrumentach.
Rodzinne kolędowanie, czyli wszyscy razem przy stole
Tradycja rodzinnego kolędowania wywodzi się z czasów, gdy nie mieliśmy do dyspozycji magnetofonów, radioodtwarzaczy ani telewizorów. Wielopokoleniowe rodziny zasiadały razem przy świątecznym stole, śpiewając kolędy do późnej nocy, a następnie ich członkowie udawali się na pasterkę. Dziś rodzinne kolędowanie wygląda nieco inaczej, często wręcz zaniedbujemy tę wieloletnią tradycję. Tymczasem stanowi ona dobry sposób na spędzenie wolnego czasu razem, w bardzo przyjemnej atmosferze. Do kolędowania warto zaangażować wszystkich członków rodziny, w tym również dzieci. Niektórzy posiłkują się drukowanymi w książkach tekstami kolęd, inni uczą się ich na pamięć już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Dzięki temu mogą nie tylko poczuć atmosferę świąt, lecz także pobudzić szare komórki do pracy. Nauka kolęd to dla dzieci przyjemność, zwłaszcza że melodyjne utwory łatwo wchodzą im do głów. Kiedy właściwie powinniśmy wspólnie kolędować? Zgodnie z tradycją, pierwsze rodzinne kolędowanie ma miejsce tuż po kolacji wigilijnej. Niemniej jednak możemy spędzać w ten sposób czas przez cały okres świąteczny, który – zgodnie z kalendarzem kościelnym – trwa aż do 2 lutego.
Nie tylko śpiewanie
Rodzinne kolędowanie kojarzy nam się przede wszystkim ze śpiewem. Tymczasem osoby, które potrafią grać na instrumentach, powinny wykorzystać tę umiejętność przy świątecznym stole. Na gitarze, pianinie czy skrzypcach zagramy wiele znanych i tych mniej popularnych utworów. Taki akompaniament będzie zdecydowanie piękniejszy, niż dźwięki płynące z magnetofonu. Naukę warto rozpocząć odpowiednio wcześniej, tak aby przed Bożym Narodzeniem szlifować warsztat do perfekcji. Pamiętajmy, że grać mogą zarówno same dzieci, jak i dzieci w towarzystwie rodziców czy innych, umuzykalnionych członków rodziny. W szkole muzycznej Artyz dzieci i dorośli uczą się akompaniować na instrumentach melodie kolęd, doskonaląc przy tym posiadane umiejętności. Nauka przebiega w miłej atmosferze, pod okiem profesjonalnych nauczycieli. Zainteresowani biorą udział w lekcjach śpiewu oraz gry na instrumentach, zgodnie z własnymi preferencjami. Świąteczny nastrój można poczuć nawet na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Dobrze, aby przygotowania do świąt opierały się nie tylko na wspólnym pieczeniu pierników, sprzątaniu czy kupowaniu prezentów, lecz również nauce tekstów i melodii kolęd. Warto zaangażować wszystkich członków rodziny, także małe dzieci. Najmłodsi zwykle nie potrafią jeszcze grać na prawdziwych instrumentach, dlatego mogą spróbować swoich sił, wygrywając melodie na tych zabawkowych.
Rodzinne kolędowanie sposobem na zabawę
Przed świętami Bożego Narodzenia warto spędzić nieco więcej czasu z dziećmi, angażując je w przygotowania. Ich elementem może być nauka gry na instrumentach i śpiewanie kolęd. Dzieci, które na co dzień uczą się grać na pianinie czy skrzypcach, z pewnością będą potrafiły zagrać prostą, a może nawet nieco bardziej zaawansowaną melodię. Mogą ich tego nauczyć dorośli, jeśli sami potrafią grać. W przeciwnym razie doskonałym rozwiązaniem będzie nauka w szkole muzycznej. Tymczasem maluszkom warto wyznaczyć inne zadanie, polegające na przykład na właczaniu się w grę na dzwonkach. Dzieci uczą się w ten sposób sekwencji oraz ćwiczą wyczucie rytmu. Śpiewaniem kolęd to natomiast zadanie dla wszystkich członków rodziny – maluchów, starszaków, nastolatków, dorosłych oraz seniorów.
Rodzinne kolędowanie poza domem
Rodzinne kolędowanie kojarzy się przede wszystkim z ciepłem domowego ogniska. To właśnie przy świątecznym stole najczęściej śpiewamy razem kolędy, będąc razem w wigilijny wieczór. Niemniej jednak coraz częściej na rodzinne kolędowanie zapraszają różnego rodzaju instytucje, w tym szkoły, przedszkola czy domy kultury. Tego rodzaju spotkania stanowią doskonałą okazję do tego, by poznać nowe, niekoniecznie te popularne kolędy. Jednocześnie zainteresowani sami mogą grać na instrumentach, jeśli czują się na siłach, by wystąpić przed publicznością. Inicjatywa wspólnego, rodzinnego kolędowania w szerokim gronie od lat spotyka się z ciepłym przyjęciem, dlatego atmosfera panująca na takich spotkaniach jest wręcz magiczna. Warto wziąć w nich udział wspólnie z dziećmi, pokazując im prawdziwe oblicze świąt. Zachęcamy, aby dzieci nie tylko aktywnie śpiewały, lecz również grały na instrumentach. Czasami nawet osoby początkujące są w stanie samodzielnie zagrać proste kolędy, co przynosi im wiele satysfakcji i radości. Wydarzenia, których celem jest zachęcenie do wspólnego kolędowania, organizowane są przez cały styczeń. Zgodnie z tradycją i przyjętymi w kościele zasadami, śpiewanie kolęd może odbywać się wyłącznie w okresie bożonarodzeniowym, a więc od wigilii (24 grudnia) do 2 lutego.