Nauka gry na perkusji dla dzieci

Naukę gry na perkusji warto rozpocząć w każdym wieku, jednak najlepsze efekty osiągają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Ciekawie prowadzone zajęcia rozwijają słuch muzyczny, uczą poczucia rytmu oraz obsługi instrumentów perkusyjnych. Dlaczego warto wybrać perkusję dla swojego dziecka?

Jakie korzyści przynosi nauka gry na perkusji?

Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dziecko uczyło się gry na instrumencie, najczęściej zainteresowani są skrzypcami lub pianinem, ewentualnie także gitarą. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie te instrumenty cieszą się największą popularnością, podczas gdy niewielu myśli o perkusji. Nie jest ona bowiem tak rozpowszechniona, choć nauka gry na tego rodzaju instrumentach przynosi wiele korzyści. Pozwala ćwiczyć słuch, jednocześnie rozwijając aktywność muzyczno-ruchową. Pobudza wyobraźnię, dając upust dziecięcej kreatywności. Uczestnicy zajęć umiejętnie koordynują ruch z muzyką, potrafią wyklaskiwać rytm piosenki, reagują na zmiany dynamiki i tempa dźwięku. Ponadto dziecko już w krótkim czasie zaczyna tworzyć własne, krótkie rytmy, co pozwala w sposób kreatywny wykorzystywać wolny czas. Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym często preferują właśnie instrumenty perkusyjne, gdyż tradycyjne skrzypce czy pianino wydają im się zbyt oczywiste, a nauka gry na nich kojarzy się ze sztywnymi regułami, których bezwzględnie trzeba przestrzegać. Tymczasem perkusja pozwala im wyzwolić pokłady kreatywności, dając upust emocjom. Warto mieć świadomość, że po pierwszych lekcjach gry na perkusji dziecko nie będzie jeszcze umiało perfekcyjnie wygrywać wybranych bitów. Nauka jest bowiem procesem, którego nie przyspieszamy dowolnie – bardzo ważna jest tutaj sekwencja, przechodzenie przez kolejne etapy. Na początek dzieci uczą się wyczuwać rytm, słuchają melodii, wydobywając z niej to, czego będą potrzebować podczas gry. 

Kiedy warto zapisać dziecko na lekcje gry na perkusji?

Lekcje gry na perkusji dedykowane są dzieciom od 7. roku życia – im wcześniej zaczynają one swoją przygodę z perkusją, tym lepsze efekty osiągają. Ponadto czas potrzebny na przyswojenie kolejnych wiadomości zwykle jest krótszy. Na zajęcia mogą uczęszczać zarówno dzieci, które miały już kontakt z muzyką (na przykład uczyły się gry na innym instrumencie lub uczęszczały na zajęcia rytmiczno-taneczne) oraz te, które do tej pory nie miały okazji zanurzyć się w świecie muzyki. Dzieci uczą się podstaw, następnie przechodząc na wyższe poziomy zaawansowania. Tempo nauki dostosowane jest do możliwości oraz potrzeb uczniów. Nie ma tutaj ocen, poganiania czy stawiania wymogów, którym dzieci nie są w stanie sprostać. Tego najczęściej obawiają się rodzice, zapisujący swoje pociechy do szkoły muzycznej. Tymczasem szkoła Artyz to miejsce przyjazne dzieciom, w którym nauczyciele skupiają się przede wszystkim na ich potrzebach oraz tym, jak rozwinąć drzemiące w nich talenty.

Perkusja dla dziecka – tak czy nie?

W sklepach coraz częściej zakupić możemy zabawkowe perkusje, które dedykowane są nawet dzieciom od 3. roku życia. Wiele maluchów posiada je w swoim domu, wesoło uderzając w talerze specjalnymi pałeczkami. Jak łatwo zauważyć, dzieciom bardzo podoba się taka forma aktywności, choć często są one nieświadome tego, jak wiele korzyści przynosi. Starsze dzieci oczekują już czegoś więcej – dla nich ważniejsza jest sekwencja, wydobywanie z instrumentu konkretnego dźwięku oraz możliwość zagrania dłuższych utworów. Lekcje gry na perkusji dedykowane są zwłaszcza dzieciom, których wyobraźni i kreatywności nie można ująć w sztywnych ramach. Co istotne, nie ma tutaj znaczenia płeć – na zajęcia chętnie uczęszczają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Rodzice, którzy nie wiedzą, czy perkusja rzeczywiście jest dobrym wyborem dla dziecka, mogą przekonać się, udając się na lekcję próbną. W czasie jej trwania sprawdzą, jak wyglądają zajęcia oraz będą mogli porozmawiać z nauczycielem. Dla dzieci lekcja próbna będzie natomiast szansą na bliższe poznanie szkoły muzycznej, sposobu nauczania czy specyfiki prowadzonych zajęć. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób początkujących, które do tej pory nie uczęszczały na podobne lekcje. 

Perkusja od podstaw dla młodszych i starszych

Na lekcje gry na perkusji mogą uczęszczać dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jednak coraz częściej zainteresowani są nimi również nastolatkowie. Wynika to między innymi z zamiłowania do rocka i chęci rozwijania się w tym kierunku. Perkusja nieodłącznie kojarzy się z tym gatunkiem muzycznym. Choć naukę warto rozpocząć jak najwcześniej, nie ma przeciwwskazań, aby na zajęcia uczęszczały również starsze dzieci. O ile bowiem młodsi mają bardziej plastyczny słuch i łatwiej im przyswajać nowe informacje, o tyle nastolatkowie podchodzą do nauki w nieco inny sposób, gdyż kieruje nimi prawdziwa pasja. Dlatego też, pomimo ogólnych rekomendacji, warto dać szansę także starszym dzieciom. Wbrew pozorom na naukę gry na instrumencie nigdy nie jest za późno, zwłaszcza jeśli wykazujemy ku temu dużą chęć i sporo zaangażowania. 

Tagi