Nauka śpiewu jest dla każdego, jednak tak samo, jak w przypadku innych aktywności, najtrudniej jest zacząć. Początki mogą wydawać się trudne, ale przestrzegając kilku prostych zasad, z pewnością łatwiej będzie nam wejść do świata muzyki.
Nauka śpiewania – dla kogo?
Naukę śpiewu można tak naprawdę rozpocząć w każdym wieku. Nie określono sztywnych ram, w których musimy się zmieścić, chcąc nauczyć się śpiewać. Oczywiście, im szybciej wejdziemy do świata muzyki, tym będzie nam łatwiej nabyć kolejne umiejętności. Najprościej wykształcić słuch w latach młodzieńczych, ponadto dzieci nie mają dużego poczucia wstydu, lubią przekraczać granice i eksperymentować z muzyką. Niemniej jednak nie oznacza to, że na lekcje śpiewu nie mogą uczęszczać seniorzy. Wprost przeciwnie, zwłaszcza jeśli zawsze marzyli o tym, aby nauczyć się płynnie wydobywać z siebie dźwięki. Pierwszym krokiem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego nauczyciela. Na tym etapie często pojawia się pytanie, czy lepiej skorzystać z oferty szkoły muzycznej, czy udać się na lekcje prywatne? Szkoła muzyczna oferuje lekcje indywidualne, zatrudniając wykwalifikowanych pedagogów. Program nauczania spełnia wszelkie standardy, dzięki czemu kolejne kroki stawiamy w odpowiednim tempie, ucząc się nowych rzeczy. Warto więc zaufać specjalistom, dla których muzyka to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja. Lekcje indywidualne nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, zwłaszcza jeśli trafimy na nieodpowiedniego pedagoga.
Jak szlifować warsztat każdego dnia?
Uczęszczanie na lekcje nauki śpiewu to absolutna podstawa – bardzo trudno nauczyć się prawidłowej intonacji głosu czy technik emisji głosu we własnym zakresie. Niemniej jednak codzienne ćwiczenia mogą okazać się pomocne – wystarczy poświęcić 15-30 minut każdego dnia, aby w krótkim czasie zauważyć znacząco postępy. Dużą rolę odgrywają również ćwiczenia oddechowe, które pomagają nam pracować przeponą. Trenujemy oddech, nie zapominając o ustach czy języku, a więc o innych elementach tworzących aparat mowy. Czasami pomocne okazują się też ćwiczenia logopedyczne, na przykład powolne, staranne wypowiadanie samogłosek. Nauka śpiewu to praca nie tylko nad strunami głosowymi – w całym procesie emisji głosu uwzględnić trzeba wiele czynników, a każdy z nich wymaga pracy.
Lekcje śpiewu – na co zwrócić szczególną uwagę?
Nauka śpiewu to proces, który wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i zaangażowania. Początki są zwykle najtrudniejsze, zwłaszcza jeśli na drodze stanie nam na przykład choroba. Nawet zwykłe przeziębienie nie pozostaje bez wpływu na ton głosu, dlatego na czas terapii i rekonwalescencji lepiej zrezygnować z nauki śpiewu. Aby nie tracić cennych chwil, możemy wtedy przyswajać wiadomości teoretyczne, które z pewnością pomogą nam w późniejszych ćwiczeniach. W niektórzy przypadkach problemy z emisją głosu pojawiają się samoistnie po kilku zajęciach. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Jedną z nich jest nadwyrężenie strun głosowych – jeśli dotychczas nie śpiewaliśmy bądź śpiewaliśmy okazyjnie, trening może być dla nas zbyt wyczerpujący. Zazwyczaj nadwyrężenie spowodowane jest nadmiernym trenowaniem śpiewu w domu, po zakończonych zajęciach. Pamiętajmy, że nasze struny głosowe są niczym mięśnie – w tych drugich, po zbyt intensywnym treningu pojawiają się zakwasy, natomiast te pierwsze mogą zwyczajnie odmówić nam posłuszeństwa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że najczęściej wystarczy kilka dni, aby głos powrócił do normy. Warto przestrzegać kilku prostych zasad, które wspomogą rekonwalescencję – na przykład nawilżać powietrze w pomieszczeniach czy wypijać każdego dnia spore ilości płynów, najlepiej wody.
Nauka śpiewu pod kierunkiem nauczyciela
Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze śpiewem, zastanawia się, jak poprawić swój warsztat? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić wyłącznie doświadczony nauczyciel, który prowadzi zajęcia i pozna umiejętności oraz predyspozycje konkretnego ucznia. Każdy z nas musi bowiem pracować nad innymi elementami – jedni nad emisją inni oddechem czy intonacją. Powinniśmy więc kierować się przede wszystkim tym, co mówi pedagog. Po zakończonych zajęciach udzieli on wskazówek dotyczących tego, jakie ćwiczenia można wykonać we własnym zakresie w domu i jakie efekty powinny one przynieść. Pedagog sprawdzi też postępy w nauce podczas kolejnego spotkania.
Efektywna nauka śpiewu – jak zacząć?
Wszystkich, którzy zainteresowani są nauką śpiewu, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Szkoła muzyczna Artyz zapewnia indywidualne podejście do każdego ucznia, współpracując z wykwalifikowanymi pedagogami. Dzięki naszym metodom nauczania śpiew i muzyka przestaną być obce nawet osobom, które wcześniej nie miały z nimi dużej styczności. Początki często są mało komfortowe, jednak już po pewnym czasie uczniowie wpadają w rytm nauki, dzięki czemu szybciej czynią postępy. Ponadto nauka odbywa się w przyjaznej, kameralnej atmosferze, co sprzyja koncentracji sił i skupieniu uwagi na najważniejszych kwestiach.