Szkoła muzyczna – na co można się zapisać

Szkoła muzyczna – na co można się zapisać: Wraz z początkiem nowego roku szkolnego wielu rodziców zastanawia się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dzieci. Warto zapoznać się z propozycjami szkoły muzycznej, która nie uczy wyłącznie gry na instrumentach, lecz podchodzi do umuzykalniania w sposób kompleksowy. Na co warto się zapisać? Komu dedykowane są poszczególne zajęcia? Oto krótki przewodnik dla wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z muzyką.

Zajęcia Gogrdonowskie – propozycja dla najmłodszych

Większość z nas uważa, że zajęcia w szkole muzycznej dedykowane są dzieciom w wieku szkolnym, nastolatkom oraz dorosłym. Tymczasem oferta jest dostosowana nawet do maluszków, które można zapisać na zajęcia umuzykalniające potocznie nazywane jako “Gordonki”. Są to zajęcia dedykowane niemowlętom oraz małym dzieciom. Uczą się one w sposób całkowicie dla siebie naturalny czym jest muzyka, poprzez zanurzenie w różnorodności pod względem tonalnym i rytmicznym. Głównym przekaźnikiem jest głos ludzki, wykorzystywany w postaci śpiewu i rytmizowania. Edukacja muzyczna ma bardzo bezpieczną formę, między innymi ze względu na kameralne grupy. Dzieci czują się pewnie, chętnie angażując się w poszczególne aktywności. Gordonki to doskonały sposób na pierwsze spotkania z muzyką. Z zajęć korzystają nie tylko maluszki wraz z rodzicami, lecz również kobiety w ciąży. Badania wykazują, że już od 4. miesiąca ciąży płód rozpoznaje dźwięki, dlatego warto zapoznać go z muzyką, zwłaszcza śpiewaną na żywo. Gordonki pozwalają dzieciom obcować z rówieśnikami, będąc swego rodzaju alternatywą dla żłobka. Na zajęcia maluchy uczęszczają wraz z opiekunem, jednak niekoniecznie rodzicem – może być to babcia, starsze rodzeństwo czy ciocia. 

Nauka śpiewu – nie tylko dla dzieci

Nauka śpiewu to kolejne zajęcia, które znajdują się w ofercie szkoły muzycznej. Dedykowane są nie tylko dzieciom oraz nastolatkom, lecz także osobom dorosłym. Każdy wiek jest dobry, aby zapoznać się ze światem muzyki i nauczyć się śpiewać. Pedagodzy prowadzący zajęcia dostosowują ich poziom do umiejętności uczniów i ich możliwości. Wbrew pozorom nauka śpiewu nie opiera się wyłącznie na nabyciu nowych zdolności, w tym wykonywania różnego typu utworów. Kształtuje również osobowość, wpływając na nasze życie codzienne, uwrażliwiając nas. Każdy, kto chciałby nauczyć się śpiewać, powinien zacząć jak najszybciej, bez zbędnego stresu czy strachu.

Nauka gry na instrumentach

Nauka gry na instrumentach, podobnie jak nauka śpiewu, dedykowana jest osobom w różnych przedziałach wiekowych. Niektórzy uczą się, aby w przyszłości związać się bliżej z muzyką, inni chcieliby grać wyłącznie dla siebie czy swoich bliskich. Do wyboru mamy szereg instrumentów, w tym gitarę, pianino czy skrzypce. Z zajęć mogą skorzystać osoby, które wcześniej miały już kontakt z muzyką oraz te, które dopiero uczą się czytać nuty.

Rytmika – w stronę zdrowego ruchu

Rytmika to zajęcia, na które uczęszczanie przynosi znacznie więcej korzyści, niż na tradycyjny taniec. Łączą one w sobie ruch, a także umiejętność wyczuwania rytmu i śpiewania. Rytmika dedykowana jest dzieciom od 1,5. do 5. roku życia, które lubią muzykę i chciałyby rozwijać się w tym właśnie kierunku, lecz nie są jeszcze gotowe do podjęcia na przykład nauki gry na instrumencie czy śpiewu. Większość dzieci ma kontakt z rytmiką w przedszkolu, jednak wymiar zajęć oferowanych przez placówki edukacyjne to zwykle godzina tygodniowo. Dla wielu dzieci to zdecydowanie za mało, dlatego jeśli pociecha dużo śpiewa i zaczyna tańczyć, gdy tylko usłyszy muzykę, warto pomyśleć o zapisaniu jej na rytmikę. Lekcje dedykowane są także dzieciom, które nie uczęszczają do przedszkola, dbając o ich edukację muzyczną.

Szeroka oferta szkoły muzycznej – jakie zajęcia wybrać?

Wybór konkretnych zajęć oferowanych przez szkołę muzyczną może przysporzyć niemałych trudności. Dlatego też warto zdecydować się na lekcję próbną, po odbyciu której można zdecydować, czy chcemy pójść właśnie w tym kierunku, czy może skorzystać z czegoś innego. W trakcie jej trwania poznajemy specyfikę prowadzenia zajęć, możemy też porozmawiać z nauczycielami, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Często okazuje się, że coś, co wydaje się być dalekie naszemu sercu, w rzeczywistości pozwoli nam w pełni się rozwinąć i zrealizować. Współpraca z doświadczonymi pedagogami pozwala uzyskać wysoki poziom nauczania, jednocześnie nie wywierając presji na uczniach. Zajęcia w szkole muzycznej powinny być przede wszystkim przyjemnością, lecz także charakteryzować się wysokim poziomem merytorycznym. Zapraszamy wszystkich, którzy szukają wyjątkowego miejsca na zajęcia popołudniowe dla siebie lub dla swoich dzieci. Dołączyć do grup można nie tylko wraz z początkiem nowego roku szkolnego, lecz również w trakcie jego trwania. Zainteresowanym polecamy zajęcia indywidualne, które pozwolą im rozwinąć warsztat oraz pracować w swoim własnym tempie. Dedykowane są wszystkim chętnym bez względu na wiek i poziom zaawansowania. Mogą z nich skorzystać także ci, którym standardowe godziny zajęć nie odpowiadają. 

Najpopularniejsze wpisy

Tagi