Kiedy zacząć naukę gry na skrzypcach?

Ile czasu potrzeba żeby nauczyć się gry na skrzypcach? Dla wielu osób, które odczuwają nieodpartą ochotę na ten piękny instrument muzyczny, pewnego dnia na pewno pojawi się takie pytanie. Dlaczego człowiek marzy o grze na skrzypcach? Być może widzi siebie jako profesjonalnego muzyka, koncertującego z dużą orkiestrą lub dającego solowe koncerty. Aby nauczyć się grać na takim poziomie, bez wątpienia nawet kilka lat nie wystarczy. Nauka gry na skrzypcach w prywatnej szkole muzycznej Artyz zapewnia solidne podwaliny do zdobycia rzetelnych umiejętności bez presji czasu i oczekiwań szybkich efektów. Nauczyciele dają duże wsparcie, dlatego efekty nauki są zadowalające i napędzają do dalszego działania. Szkoła muzyczna pomaga nie tylko w realizacji marzeń, ale również przygotowuje do egzaminów muzycznych.

Kiedy zacząć naukę gry na skrzypcach?

Nie ma jednej szkoły, jeśli chodzi o najlepszy czas na naukę gry na skrzypcach. W Chinach już 3 latki potrafią grać na tym instrumencie muzycznym, jednak w Polsce optymalny wiek to 7 lat. W prywatnej szkole muzycznej Artyz już 4 latki mają możliwość rozpoczęcia nauki w mniej zobowiązującej formie nastawionej na poznanie podstaw, zainteresowania i obycie ze skrzypcami. Jeżeli dziecko samo chce uczyć się gry na tym instrumencie na pewno należy mu to umożliwić. Do tego celu są specjalne maleńkie skrzypce 1/8 czasem 1/4, aby małe dzieci rozwijały ciekawość. Nie należy sądzić, że to za wcześnie, ponieważ dziecko nie wie co jest łatwe a co trudne, jeżeli wcześniej dorosły mu o tym nie powie. Dla tak małych dzieci nauka gry na skrzypcach staje się muzycznym przedszkolem, dzieci uczą liter i cyfr, dlaczego więc nie miałby uczyć się nut pod okiem doświadczonego nauczyciela, który rozumie dziecięcy świat.

Nauka gry na skrzypcach dla przedszkolaków

W prywatnej szkole muzycznej dzieci w wieku przedszkolnym mogą uczęszczać na lekcje gry na skrzypcach, poznając możliwości instrumentu. Nauka nastawiona jest na umuzykalnienie i opanowanie podstaw gry. Nauczyciele mający doświadczenie w pracy z dziećmi podsycają ich zapał do gry na skrzypcach. Korzystają z autorskich materiałów dydaktycznych, grają z dzieckiem w duecie i akompaniują  mu. Dzięki poznawaniu muzyki angażowanych jest wiele zmysłów, nie tylko słuchu, ale pobudzany jest zmysł dotyku i wzroku a wszystko oparte na przyjemnej zabawie. Dzięki lekcjom rozwijane jest logiczne myślenie, zaspokajane są potrzeby muzyczne od zapisu nutowego, aż po praktykę wykonawczą. Podczas zajęć nauczyciele wykorzystują różne pomoce dydaktyczne i opowiadania, które pobudzają wyobraźnię.

Nauka gry na skrzypcach dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych

W szkole muzycznej dzieci uczą się gry na skrzypcach w oparciu o autorskie szkielety edukacyjne oraz dodatkowo starają się odtworzyć ulubione melodie. Nauczyciele w czasie lekcji dokładają starań, aby rozwinąć w uczniach samokontrolę prawidłowej postawy, sposobu chwytania smyczka czy wydobycia prawidłowego dźwięku. Nauka gry na skrzypcach w Artyz prowadzona jest na każdym poziomie.

Jeśli dorośli pragną nauczyć się gry na skrzypcach, mają taką możliwość. Na pewno będzie to trudniejsze do zrealizowania, ale możliwe. Dorosła osoba nauczy się grać, jeśli postawi sobie jasne cele, będzie sumienna, systematyczna i krytyczna w stosunku do własnych umiejętności. Nauka gry na skrzypcach dorosłych to specjalność szkoły muzycznej i wielu nauczycieli muzyki.

Nauka gry na skrzypcach – dlaczego warto?

Skrzypce to wspaniały instrument, podziwiany przez wielu melomanów. W dzieciństwie wiele osób marzyło o nauce gry, ale niestety nie wszyscy mieli taką możliwość. Nic straconego ponieważ, na skrzypcach można zacząć grać już w wieku dorosłym. Lepiej zacząć naukę gry na skrzypcach dla własnego rozwoju, oczywiście we wczesnym dzieciństwie, kiedy mięśnie i więzadła są jeszcze miękkie i giętkie, jak plastelina, a myślenie jest głównie przenośne, nie zepsute przez utarte schematy. Ale nawet jeśli przegapi się ten okres, można spróbować dołączyć do muzyki nawet w dojrzałym wieku.

Takie działania wzbogacą osobowość, nadadzą nowe kolory życia, głębsze zrozumienie muzyki i istoty twórczości, w końcu przyniosą radość i korzyści nawet w obszarach działania zupełnie odległych od muzyki. Niewątpliwą zaletą nauczania skrzypka-amatora jest to, że nie trzeba poświęcać tyle czasu kwestiom ustawiania rąk, można zająć się bardziej ogólnymi tematami muzycznymi i twórczymi.

Nie ma jasnych kryteriów i terminów, jednak im wcześniej ktoś zacznie uczyć się rzemiosła skrzypcowego, tym większe szanse na sukces. Oczywiście bez ucha do muzyki i poczucia rytmu sukces raczej nie zostanie osiągnięty, jednak, jeśli jest ucho, lata dzieciństwa są daleko w tyle, ale chęć prowadzenia smyczka nad strunami jest znaczna, można zacząć ćwiczyć w każdym wieku. Wiele zależy od czasu, jaki można przeznaczyć na lekcję, od nauczyciela, ale przede wszystkim od własnego pragnienia i zachęty. Zaczynając od małych utworów, można grać koncerty skrzypcowe ku uciesze rodziny i przyjaciół. 

Tagi