Dlaczego warto grać na perkusji? Perkusja jest uważana za jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, ponieważ nasi przodkowie grali na bębnach dziesiątki tysięcy lat temu. Oczywiście w tamtych czasach był to nie tylko instrument rozrywkowy, ale pewna część rytuału czy ceremonii, ale można śmiało powiedzieć, że bębnienie mamy we krwi. Ale czy tylko zew przodków wyjaśnia nasze pragnienie gry na perkusji? Liczne badania potwierdzają pozytywny wpływ takiej gry na zdrowie, a także na ogólny stan emocjonalny. W Szkole Muzyki Artyz zamiast ławek są perkusje, zamiast nudnych wykładów są kolorowe prezentacje, a nauczycielami nie są surowymi profesorami z wytycznymi, ale entuzjastami i zawodowymi perkusistami.
Dlaczego warto grać na perkusji?
Perkusja od 8 tysięcy lat nadaje rytm ludzkiemu życiu i dziś nie straciła na atrakcyjności. Nauka gry na tym instrumencie to prawdziwa przyjemność! A wszystko dlatego, że zestaw perkusyjny pomaga uwolnić emocje. Grając codziennie lub chociażby 2 razy w tygodniu, pomagasz nie tylko swoim umiejętnościom muzycznym, ale także zdrowiu.
Na co powinni zwrócić uwagę początkujący perkusiści?
Przede wszystkim gra na perkusji pomaga pozbyć się codziennego stresu. Wyrzucasz całą swoją wewnętrzną negatywność, zapominasz o bieżących problemach, po prostu grając całym sercem. Tak, potrzeba dużo wysiłku i czasu, aby stać się profesjonalistą, ale nikt nie zmusza Cię do podboju światowej sceny, po prostu graj dla zabawy i ciesz się tym. Korzyści z gry na perkusji rozciągają się na fizyczny i emocjonalny stan człowieka. Nie tylko uczysz się muzyki, ale także robisz to z korzyścią dla swojego zdrowia. Często z tego powodu rodzice posyłają swoje dzieci do szkół muzycznych, gdzie mogą się wszechstronnie rozwijać. W Szkole Muzyki Artyz nauka gry na perkusji to doskonała okazja do wprowadzenia dziecka w świat muzyki, a regularne zajęcia przyczynią się do jego wszechstronnego rozwoju intelektualnego i fizycznego.
Gra na perkusji jest korzystna dla każdego, ponieważ pomaga rozwijać pamięć i poprawia ogólne wyniki w nauce. Jest to szczególnie ważne dla dzieci w przypadku matematyki, ponieważ najważniejszą rzeczą, jaką musi zrobić perkusista, jest liczenie. Udowodniono, że gra na tym instrumencie muzycznym prowadzi do poprawy funkcji poznawczych. Przeprowadzono eksperyment na uczniach szkół średnich, które miały problemy z koncentracją uwagi. 20-minutowa sesja gry sprawiła, że te dzieci radziły sobie znacznie lepiej w teście IQ, a jednocześnie były bardziej skoncentrowane. Można powiedzieć, że taka muzykoterapia przynosi rezultaty.
Jaki jest Twój cel nauki gry na perkusji?
Czy chcesz grać w grupie, czy dla siebie, poznać coś nowego lub rozwinąć rytm? Następnie wybieramy styl, w jakim chcemy grać: rock, jazz, swing. Absolutnie każdy może nauczyć się grać na perkusji, wystarczy wytrwałość. Pobierając lekcje w Szkole Muzyki Artyz możesz wypożyczyć salę ćwiczeń i samodzielnie sterować czasem gry, ale uczenie się od nauczyciela umożliwi poprawienie umiejętności.
Gra na perkusji od podstaw zaczyna się od:
- Poznania zestawu perkusyjnego z bębnami, pałkami, talerzami i osprzętem.
- Prawidłowego ułożenia rąk na pałkach oraz postawy ciała
- Nauki wartości rytmicznych, ćwiczeń koordynacyjnych, bitów, techniki gry i rozstawiania bębnów.
Ile czasu potrzeba aby nauczyć gry na perkusji?
Czas jest inny dla każdego ucznia. Wszystko zależy od chęci i czasu spędzonego na treningu. Większość może zagrać swoje pierwsze utwory po kilku lekcjach, ale samodzielny trening powinien odbywać się regularnie także poza lekcjami z nauczycielem. Obowiązkowe jest poznanie podstaw teorii, których nauczysz się na zajęciach w Szkole Muzyki Artyz.
Czy każdy może pobierać lekcje nauki gry na perkusji? Absolutnie każdy jeśli nie ku temu przeciwwskazań medycznych. Zajęcia dedykowane są dla dzieci od 7 roku życia, może uczestniczyć w nich młodzież oraz osoby dorosłe. Rozpoczynasz zdobywanie wiedzy od podstaw i kontynuujesz ją na coraz wyższym poziomie. Masz stworzoną możliwość wynajmu sali na indywidualne ćwiczenie.
Gra na perkusji wpływa na poprawę stanu zdrowia
Z gry na perkusji korzyści płyną nie tylko z uwolnienia emocji. Rytm, który powstaje podczas gry, oddziałuje bezpośrednio na organizm, przyczyniając się do powstawania komórek, które walczą z różnymi chorobami. Gdy rytm wpływa na organizm, zwiększa się funkcjonalność białych krwinek odpowiedzialnych za walkę z wirusami i komórkami nowotworowymi.
Udowodniono, że dzieci już od pierwszych miesięcy życia muszą rozwijać umiejętność jednoczesnej pracy dwiema rękami. Przyczynia się to do ich prawidłowego rozwoju intelektualnego. Ta technika jest również odpowiednia dla dorosłych. Podczas gry na bębnach zaangażowane są jednocześnie cztery kończyny, które wykonują różne ruchy. Zasiadając do zestawu perkusyjnego uzyskujemy prawdziwy trening nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu. Nawiasem mówiąc, nasza Szkoła Muzyki Artyz oferuje zajęcia gry na perkusji dla każdego, można nauczyć się od podstaw gry na tym instrumencie muzycznym, a także świetnie się bawić muzyką.
Granie na perkusji można porównać do wizyty na siłowni, ponieważ podczas tego procesu będziesz musiał sporo się wysilić. W ten sposób łączysz przyjemne z pożytecznym, tj. aktywność fizyczna z przyjemnością gry. Możliwy jest również inny efekt tzn. zmniejszenie intensywności bólu. Faktem jest, że podczas gry aktywnie uczestniczy mózg, który wydaje polecenia czterem kończynom jednocześnie. W tym momencie osoba jest całkowicie skupiona na tym zadaniu, więc bębnienie może odwrócić uwagę osoby od bólu. Gra uwalnia również endorfiny, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym dla ludzi.
Gra na perkusji pomaga się zrelaksować i choć na chwilę zapomnieć o wszystkich problemach. W rzeczywistości zostajesz sam z perkusją i jesteś maksymalnie skoncentrowany na tej lekcji. Oczywiście problemy nie znikną, ale jest całkiem możliwe, że możesz zmienić swoje nastawienie do nich. Grając na perkusji poznasz kulturę muzyczną i tradycje wykonawcze z całego świata. To z kolei przyczynia się do popularyzacji i głębszego zrozumienia sztuki w ogóle. Grając na perkusji możesz jednocześnie odkrywać inne instrumenty i alternatywne brzmienia, co jest jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów gry.